postheadericon Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Düzenli Yürüyüş

Düzenli olarak yürüyüş yapmak fazla kilolarımızdan kurtulmamız ve bazı hastalıklardan korunarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için bize yardımcı olur.

Düzenli yürüyüş yapmak kan basıncını ve kolestolü düşürür bununla birlikte kalbi güçlendirir. Ayrıca yürümek kemikler için de oldukça iyidir. Her gün yaklaşık 1 – 1.5 km yürüyen kadınların menapoz dönemindeki kemik kütlesinin yürüyemeyen insanlara daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Düzenli yürümek nabzı hızlandırır ve kilo vermemize yardımcı olur. Günlük 1 saatlik düzenli yürüyüş ile yaklaşık 400 kalori yakılır. Her gün düzenli yürümek ise 1 yılda 6 – 7 kilo vermemizi sağlar. Günde yalnızca 15 dakika yürüyüş yapmak ve normal öğünlerde yediğimiz yemekleri az miktarda azaltmak bile yılda 3 – 4 kilo vermemizi sağlayacaktır.

düzenli yürüyüş

düzenli yürüyüş

Bununla birlikte, yürümek beyin için de çok faydalıdır. Yapılan bir çalışmada düzenli yürüyüş yapan kadınların entelektüel yeteneklerinin yürüyüş yapmayan kadınlara oranla daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca yürümek depresyon ile mücadelede de oldukça etkilidir. Haftada en az 3 kez olmak koşuluyla yaklaşık yarım saat yapılan yürüyüşlerin, depresyon belirtilerini yarı yarıya azalttığını söyleyebiliriz.

Düzenli yürüyüş

Kişinin fizik kapasitesini arttırır ve fiziksel engellerin gelişmesini önler. Düzenli olarak yürüyüş yapan insanlarda kas güçsüzlükleri ve kireçlenme gibi fiziksel engeller daha az oranda görülür.

Düzenli olarak yürümek bazı kanser türlerine yakalanma ihtimalini de düşürür. Özellikle yürümek ve aktif bir yaşam sürmek bağırsak kanserinin ortaya çıkmasını azaltır ve bu kanser türüne yakalananların yaşam kalitesini yükseltir. Ayrıca yapılan bir çalışma ile haftada ortalam 1 – 1.5 saat yürüyüş yapan kadınların, yürümeyen ve hareketsiz kalan kadınlara göre meme kanserine daha az oranda yakalandıkları belirtilmiştir.

Sonuç olarak yürüyüş her zaman her yerde kolaylıkla yapılabilen bir spordur. Düzenli olarak yapılan yürüyüşün, kişinin hem mental hem de fiziksel sağlığına olumlu etkileri göz ardı edilmemelidir.

Bu yazı ile ilgili diğer aramalar da şöyle:
  • yürüyüşün faydaları
  • yürüyüş yapmanın faydaları
  • yürüyüş faydaları
  • yuruyusun faydalari
  • düzenli yürüyüşün faydaları
  • düzenli yürüyüş yapmanın faydaları
  • yuruyus yapmanin faydalari
  • günde 1 saat yürüyüş faydaları
  • yürüyüs yapmanin faydalari
  • yuruyusüş yapmanın faydaları
Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrShare on LinkedIn

Leave a Reply